Volajte, alebo píšte:

0905 598 924
info@kvas-slad.sk

Napíšte nám

KVAS - obmedzenia, kontraindikácie

Je pre niekoho kvas nevhodný?

Má kvas nejaké obmedzenia - kontraindikácie?

Pre pochopenie musíme vysvetliť rozdiel medzi nami ponúkaným filtrovaným a pasterizovaným a živým ( nefiltrovaným, nepasterizovaným) kvasom. Živý sa vyrábal v minulosti, teraz však tvorí aj vo svojich krajinách iba malé percento predaja. Pili sme aj takýto,  je to však naozaj hustý – sýty nápoj, ktorý zatiaľ neponúkame.

My vám ponúkame filtrovaný, pasterizovaný, t.j. jemnejšiu verziu a v našom prípade obohatenú o kyslomliečne prekvasenie.

Pozerali sme etikety či web stránky množstva výrobcov, ale nikto neuvádza žiadne obmedzenia svojich pasterizovaných a filtrovaných kvasov.

V každom prípade „náš“ kvas mierne zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny. Preto ľuďom, ktorí trpia neduhom zvýšenej (žalúdočnej) kyseliny nemusí zapasovať. Dosť sme čítali o tejto problematike a podľa viacerých odborníkov má mnoho ľudí problém s kyselinou práve preto, že je jej je málo a jedlo, ktoré je v žalúdku nemá čo stráviť. Potrava v ňom zostáva veľmi dlho, za nedostatočnej, ale neustálej produkcie kyseliny a nastáva pocit pálenia záhy. Podľa nich by po príjme potravy práve naopak, malo byť dosť kyseliny, aby sa potrava čo najrýchlejšie strávila a posunula sa zo žalúdka ďalej.
K tomuto tvrdeniu pripájame aj tento článok:

Žalúdočná kyselina – nízka alebo vysoká tvorba
Pálenie záhy a iné ťažkosti

Vysoká tvorba žalúdočnej kyseliny sa najčastejšie prejavuje “pálením záhy” t.j. pálením v pažeráku ale aj za hrudnou kosťou, žalúdočnými kŕčmi, plynatosťou, ktoré môžu byť sprevádzané aj regurtizáciou t.j. spätným tokom obsahu žalúdka do pažeráka až úst.

Vo väčšine prípadov je však príčinou pálenia záhy nízka tvorba žalúdočnej kyseliny.

Ako príklad uvedieme našu skúsenosť: Známy trpel nočným refluxom, vstával nevyspatý a so silným pálením záhy. Tento neduh si v podstate vyliečil našim kvasom. Vždy zhruba pol hodinu po večeri si dal cca 3 deci kvasu a reflux s pálením záhy zmizol. Bolo to preto, lebo mal málo kyseliny (hoci si myslel, že jej naopak má veľa) a vypitím kvasu mu veľmi dobre vytrávilo a potrava odišla zo žalúdka. Takže stále najlepším spôsobom ako zistiť pôsobenie kvasu je vyskúšať ho na sebe.

Čo sa týka tehotenstva – ani pri ňom sme nenašli z množstva výrobcov pasterizovaných a filtrovaných kvasov žiadneho, ktorý by mal naň nejaké upozornenia. Napriek tomu si myslíme, že vypiť za hodinu či dve 2. litrovú fľašu nie je v tehotenstve najrozumnejšie. Kto je abstinujúci alkoholik, by tiež mal vyhľadávať  pokiaľ možno len nápoje alebo potraviny s viac – menej nulovým obsahom alkoholu.

V literatúre sa takmer všade píše, že kvalitný kvas napraví trávenie – v žalúdku aj črevách. Ale sú témy, kde si aj veda protirečí. Trebárs na syndróm dráždivého čreva /BSI/sa  neodporúčajú kvasené potraviny či nápoje, ale ak si pozriete lekársku štúdiu na našej stránke v časti výhody kvasu, tak v nej píšu o výraznom zlepšení stavu čriev pri BSI práve dodaním kvasenej potraviny…

Náš kvas obsahuje aj  malé množstvo alkoholu do 0,5% (väčšinou  0,3 – 0,4%), takže určite nie je najvhodnejším nápojom pre deti. O tejto problematike viac v stati Kvas a alkohol.

Keď sme sa ešte pred vojnou na Ukrajine rozprávali so Slovákmi, ktorí dlhodobo pracovali v Moskve a bavili sme sa o kvasoch. Ich odpoveď na ne bola: „My tu nič iné okrem kvasov ani nepijeme, tak nám chutia“.

Ale zaujímavé je, že mali „svoje“ kvasy a iné pili menej. Aj preto sme „koštovali“ také veľké množstvo, aby sme podľa nás vybrali tie, ktoré budú nielen najzdravšie ale aj najvhodnejšie pre našu náturu.